ROX-Filer1.2.2-0vl001 - en to ja translation catalogue (545 entries)

en: Find expression reference
ja: 条件式 リファレンス

en: Quick Start
ja: 手短な使用法

en: Just put the name of the file you're looking for in single quotes:
    'index.html' (to find a file called 'index.html')
ja: 捜しているファイル名をシングルクォートで囲んで下さい:
    'index.html' ('index.html'という名のファイルを捜す場合)

en: Examples
ja: 比較要素

en: '*.htm', '*.html'      (finds HTML files)
    IsDir 'lib'            (finds directories called 'lib')
    IsReg 'core'           (finds a regular file called 'core')
    ! (IsDir, IsReg)       (is neither a directory nor a regular file)
    mtime after 1 day ago and size > 1Mb   (big, and recently modified)
    'CVS' prune, isreg                     (a regular file not in CVS)
    IsReg system(grep -q fred "%")         (contains the word 'fred')
ja: <, <=, =, !=, >, >=, After, Before (compare two values)
    5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb (file sizes)
    2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence (times)
    atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks (values)

en: Simple Tests
ja: 単純検査

en: IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket (types)
    IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable (permissions)
    IsEmpty, IsMine
    
    A pattern in single quotes is a shell-style wildcard pattern to match. If it
    contains a slash then the match is against the full path; otherwise it is 
    against the leafname only.
ja: IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket (ファイル形式)
    IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable (パーミッション)
    IsEmpty, IsMine (空ファイル、現在のユーザ)
    (例えば IsReg は通常ファイルかどうかを検査します)
    
    シングルクォート中のパターンはシェル形式のワイルドカード・パターンです。
    スラッシュを含んでいる場合はフルパスに対応し、含まない場合は leafname
    (パス名を含まないアイテム名)に対応します。

en: Comparisons
ja: 条件式の例

en: <, <=, =, !=, >, >=, After, Before (compare two values)
    5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb (file sizes)
    2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence (times)
    atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks (values)
ja: '*.htm', '*.html'      (HTMLファイル)
    IsDir 'lib'            ('lib'という名のディレクトリ)
    IsReg 'core'           ('core'という名の通常ファイル)
    ! (IsDir, IsReg)       (ディレクトリでも通常ファイルでも無い物)
    mtime after 1 day ago and size > 1Mb (一日前以降に変更され 1Mbより大きい物)
    'CVS' prune, isreg                     (CVS の中の物ではない通常ファイル)
    IsReg system(grep -q fred "%")         ('fred'と言う文字を含む通常ファイル)

en: Specials
ja: 特殊機能

en: system(command) (true if 'command' returns with a zero exit status; a % 
    in 'command' is replaced with the path of the current file)
    prune (false, and prevents searching the contents of a directory).
ja: system(command-line)
    command-line が 0 を返す場合(真)、カレントファイルのパスに置き換えられます。
    0 以外を返す場合(偽)、ディレクトリー内検索は行いません。

en: See the ROX-Filer manual for full details.
ja: 詳細は、ROX-Filer manual を参照してください

en: Close
ja: 閉じる

en: Permissions command reference
ja: パーミッション コマンド リファレンス

en: Normally, you can just select a command from the menu (click 
    on the arrow beside the command box). Sometimes, you need more...
    
    The format of a command is:
    CHANGE, CHANGE, ...
    Each CHANGE is:
    WHO HOW PERMISSIONS
    WHO is some combination of u, g and o which determines whether to
    change the permissions for the User (owner), Group or Others.
    HOW is +, - or = to add, remove or set exactly the permissions.
    PERMISSIONS is some combination of the letters 'rwxXstugo'
    
    Bracketed text and spaces are ignored.
    
    Examples:
    u+rw 	(the file owner gains read and write permission)
    g=u	(the group permissions are set to be the same as the user's)
    o=u-w	(others get the same permissions as the owner, but without write permission)
    a+x	(everyone gets execute/access permission - same as 'ugo+x')
    a+X	(directories become accessable by everyone; files which were
    executable by anyone become executable by everyone)
    u+rw, go+r	(two commands at once!)
    u+s	(set the SetUID bit - often has no effect on script files)
    755	(set the permissions directly)
    
    See the chmod(1) man page for full details.
ja: 通常は、メニュー(command box の横の矢印をクリック)からコマンドを
    撰択できます。より、きめ細かい操作が必要な場合には...
    
    コマンドの書式:
    CHANGE, CHANGE, ...
    各'CHANGE'の書式:
    WHO HOW PERMISSIONS
    WHO はユーザ(所有者)、グループ、他人、の許可属性を変更する
    べきかを決める u、g、o の、一つ以上を組み合せた文字です。
    HOW は +, -, = の何れか。許可属性を追加、削除、同等、にします。
    PERMISSIONS は 'rwxXstugo'の内、一つ以上の文字の組合せです
    
    ※ ( )内の文、及び空白は無視されます。
    
    例:
    u+rw　 (ファイル所有者の読み書きを許可します)
    g=u　　(グループの許可属性を、所有者のものと同じにします)
    o=u-w　(他人の許可属性を、所有者のもの同様とし、書き込のみ不許可
    　　　　の属性とします)
    a+x　　(全員の実行属性を許可します - 'ugo+x' とおなじです)
    a+X　　(ディレクトリの場合は全員アクセス可能; ファイルの場合は、誰か
    の実行属性が付いていれば、全員実行可能となります)
    u+rw, go+r　(二つの変更を同時に)
    u+s　　(SetUID を有効にする - script ファイルに対しては殆ど無効です)
    755　　(許可属性値を、直接指定します)
    
    ※詳細は chmod(1) man page を見て下さい。

en: There was one error.
ja: 1つのエラーがありました。

en: There were %d errors.
ja: %d個のエラーがありました。

en: ERROR reading
ja: 読み込みエラー

en: ERROR
ja: エラー

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Quiet
ja: 確認しない

en: Abort
ja: 中止

en: Don't confirm every operation
ja: 一切確認を取らない

en: ?Count contents of %s?
ja: ?%s の内容を数えますか?

en: ?Delete %s'%s'?
ja: ?%s'%s'を削除しますか?

en: WRITE-PROTECTED
ja: 書き込み禁止です

en: 'Deleting '%s'
ja: '%s' を削除中'

en: 'Directory '%s' deleted
ja: 'ディレクトリ '%s'が削除されました

en: ?Check '%s'?
ja: ?'%s'を調べますか?

en: !Invalid find condition - change it and try again
ja: !無効な検索条件です - 条件を変更し再試行して下さい

en: '(while checking '%s')
ja: '('%s'を調査中)

en: ?Change permissions of '%s'?
ja: ?'%s' のパーミッションを変更しますか?

en: 'Changing permissions of '%s'
ja: '%s' のパーミッションを変更'

en: !Invalid mode command - change it and try again
ja: !無効なモードコマンドです - 設定を変更し再試行して下さい

en: ?'%s' already exists - %s?
ja: ?'%s' は既に存在します - %s?

en: merge contents
ja: コピー対象に含めますか

en: overwrite
ja: 上書き

en: 'Trying copy anyway...
ja: 'とにかくコピーする...

en: ?Copy %s as %s?
ja: ?%s を %sとしてコピーしますか?

en: 'Copying %s as %s
ja: '%s を %sとしてコピーする

en: !ERROR: Destination already exists, but is not a directory
ja: !エラー: 対象は存在しますが、ディレクトリでは有りません

en: !%s
    Failed to copy '%s'
ja: !%s
    '%s' のコピーに失敗

en: ?'%s' already exists - overwrite?
ja: ?'%s' は存在します - 上書しますか?

en: 'Trying move anyway...
ja: 'とにかく移動します...

en: ?Move %s as %s?
ja: ?%s を %s として移動しますか?

en: 'Moving %s as %s
ja: '%s を %sとして移動中

en: !%s
    Failed to move %s as %s
ja: !%s
    %s の %s への移動を失敗

en: !ERROR: Can't copy object into itself
ja: !エラー: コピー元へのコピーは出来ません

en: !ERROR: Can't move/rename object into itself
ja: !エラー: 元ファイルへの移動/リネームは出来ません

en: 'Linking %s as %s
ja: '%s にリンク %s を作成

en: ?Link %s as %s?
ja: ?%s にリンク %s を作成しますか?

en: 'Mounting %s
ja: '%s をマウント中

en: 'Unmounting %s
ja: '%s をアンマウント中

en: ?Mount %s?
ja: ?%s をマウントしますか?

en: ?Unmount %s?
ja: ?%s をアンマウントしますか?

en: !%s
    Mount failed
ja: !%s
    マウント失敗

en: !%s
    Unmount failed
ja: !%s
    アンマウント 失敗

en: '
    Total: %s (
ja: '
    合計: %s (

en: file
ja: ファイル

en: files
ja: ファイル

en: no directories)
ja: ディレクトリが有りません)

en: directory
ja: ディレクトリ

en: directories
ja: ディレクトリ

en: '
    Done
ja: '
    完了

en: !No mount points selected!
ja: !マウントポイントが未選択です!

en: ?Another search?
ja: ?他を検索?

en: !'%s' is a symbolic link
ja: !'%s' はシンボリックリンクです

en: Name
ja: 名前

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: You need to select some items to search through
ja: 検索場所(複数可)を指定して下さい

en: Expression:
ja: 検索式:

en: Find
ja: 検索

en: You need to select some items to count
ja: 計算対象(複数可)を指定して下さい

en: Disk Usage
ja: ディスク使用量

en: Mount / Unmount
ja: マウント/アンマウント

en: ROX-Filer does not yet support mount points on your system. Sorry.
ja: ROX-Filer は未だこのマウントポイントをサポート出来ていません.ごめん!

en: Delete
ja: 削除

en: Force
ja: 強行

en: Don't confirm deletion of non-writeable items
ja: 書き込み不能なアイテムの削除は確認しません

en: Brief
ja: 概要

en: Only log directories being deleted
ja: ログ専用ディレクトリは削除されています

en: You need to select the items whose permissions you want to change
ja: パーミッション変更対象(複数可)を指定して下さい

en: a+x (Make executable/searchable)
ja: a+x (実行属性付加/検索可能)

en: a-x (Make non-executable/non-searchable)
ja: a-x (実行属性削除/検索不能)

en: u+rw (Give owner read+write)
ja: u+rw (所有者の読み書きを許可)

en: go-rwx (Private - owner access only)
ja: go-rwx (個人用 - 所有者のみアクセス可)

en: go=u-w (Public access, not write)
ja: go=u-w (所有者属性から書込可を除きグループ,他人の属性に)

en: Don't list processed files
ja: 処理済みファイルを一覧表示しない

en: Recurse
ja: 再帰

en: Also change contents of subdirectories
ja: サブディレクトリ内も変更する

en: Command:
ja: コマンド:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Copy
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Link
ja: リンク

en: Deleting items such as
ja: これらのアイテムを削除

en: Deleting the item
ja: アイテムを削除中

en: Deleting the items
ja: アイテムを削除中

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete it?
ja:  ピンボードやパネルの項目に影響します - それでも削除しますか?

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete them?
ja:  ピンボードやパネルの項目に影響します - それでも削除しますか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: <missing label>
ja: <見当たらないラベル>

en: Error scanning '%s':
    %s
ja: スキャンエラー '%s':
    %s

en: Can't open directory: %s
ja: ディレクトリ: %s が開けません

en: lstat(2) failed: %s
ja: lstat(2) 失敗: %s

en: Set Icon
ja: アイコンを設定

en: Incorrect or missing line break in text/uri-list data
ja: text/uri-listデータの,不正又は不明な改行です

en: Internal error - bad info type
ja: 内部エラー - bad info type

en: XDS protocol error: leafname may not contain '/'
ja: XDS プロトコルエラー:leafname-ファイル名は '/'を含んでいないようです。

en: XdndDirectSave0 target provided, but the atom XdndDirectSave0 (type text/plain) did not contain a leafname
ja: XdndDirectSave0 は指示通りの操作を行いましたが、要素 XDS(type text/plain) は leafname-ファイル名 を含んでいません

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or XdndDirectSave0.
ja: text/uri-list 又は XdndDirectSave0形式のターゲットを指定して下さい.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or application/octet-stream.
ja: text/uri-list 又は  application/octet-stream 形式のターゲットを指定して下さい.

en: Unknown target
ja: 不明なターゲット

en: Remote app can't or won't send me the data - sorry
ja: リモートのアプリケーションはデータを送って来ません。

en: XDS protocol error: return code should be 'S', 'F' or 'E'
ja: XDS プロトコルエラー: リターンコードは 'S', 'F', 'E' でなければいけません

en: Sorry, can't display a menu of actions for a remote file / raw data.
ja: リモートファイル / raw data の動作メニューは表示できません.

en: UntitledData
ja: 名無しのデータ

en: Error saving file: %s
ja: ファイル保存エラー: %s

en: No URIs in the text/uri-list (nothing to do!)
ja: text/uri-list は URI ではありません(なにもしません)

en: Can't get data from remote machine (application/octet-stream not provided)
ja: リモートマシンからデータが得られません(application/octet-stream が提供されません)

en: Some of these files are on a different machine - they will be ignored - sorry
ja: 幾つかのファイルは別のマシン上にあります(それらは無視されます)ごめん!

en: None of these files are on the local machine - I can't operate on multiple remote files - sorry.
ja: これらのファイルはローカルマシン上にはありません(複数リモート上のファイルは取り扱えません、ごめん!)

en: Unknown action requested
ja: 不明なアクションの要求です

en: Error getting file list: %s
ja: ファイルリスト取得エラー: %s

en: You can't use multiple files with Set Icon!
ja: 複数ファイルに対してのアイコン設定は出来ません！

en: Directory missing/deleted
ja: ディレクトリが有りません(削除済？)

en: Group %s is not set. Select some files and press Ctrl+%s to set the group. Press %s on its own to reselect the files later.
ja: %s のグループが設定されていません。 ファイルを選択して Ctrl+%s でグループを設定して下さい。その後にファイルを再選択するには %s を押してください。

en: Directory '%s' is not accessible
ja: ディレクトリ '%s' はアクセス不可です

en: Directory '%s' not found.
ja: ディレクトリ '%s' が見付かりません

en: Scanning,
ja: 走査中,

en: All,
ja: 全て,

en: Thumbs,
ja: サムネイル,

en: Item no longer exists!
ja: アイテムはもう有りません！

en: Symbolic link to
ja: シンボリックリンク ->

en: system
ja: システム

en: prune
ja: 切り詰める

en: After
ja: 後に

en: Before
ja: 前に

en: Now
ja: 今

en: Sec
ja: 秒

en: Secs
ja: 秒

en: Min
ja: 分

en: Mins
ja: 分

en: Hour
ja: 時

en: Hours
ja: 時

en: Day
ja: 日

en: Days
ja: 日

en: Week
ja: 週

en: Weeks
ja: 週

en: Year
ja: 年

en: Years
ja: 年

en: Ago
ja: 以前

en: Hence
ja: 以降

en: size
ja: サイズ

en: uid
ja: ユーザーID

en: gid
ja: グループID

en: blocks
ja: ブロック

en: Save As:
ja: 名前を付けて保存:

en: Unnamed
ja: 名前がありません

en: Remote application wants to use Direct Save, but I can't read the XdndDirectSave0 (type text/plain) property.
ja: リモートアプリケーションは Direct Save を行いたいが、 XdndDirectSave0 プロパティ(text/plain 形式)を読み込めません。

en: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)
ja: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)アイコンをディレクトリビューアにドラッグ
    (あるいはフルパスを入力)して下さい

en: Error reading file %s: %s
ja: ファイル %s の読み込みエラー: %s

en: Can't allocate memory for buffer to load this file
ja: ファイル読み込み用のメモリを確保できません

en: Attempt to read an XML file as a text file. File '%s' may be corrupted.
ja: XML ファイルをテキストファイルとして読んでみて下さい。ファイル'%s'は壊れているかもしれません。

en: Error in '%s' file at line %d: 
    "%s"
    This may be due to upgrading from a previous version of ROX-Filer. Open the Options window and click on Save.
    Further errors will be ignored.
ja: ファイル '%s' の %d 行目にエラーが有ります: 
    "%s"
    これは旧ヴァージョンの ROX からアップグレードしたせいかもしれませんオプション・ウィンドウを開けて、'保存'をクリックしてください。
    エラーは無視されるでしょう。

en: You must restart the filer for the new language setting to take full effect
ja: 新しい言語設定を完全に有効にするには ROX を再起動する必要が有ります

en: Help
ja: ヘルプ

en: Options...
ja: オプション設定

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリ

en: File
ja: ファイル

en: Shift Open
ja: シフトオープン

en: Info
ja: 情報

en: Set Run Action...
ja: 対応アプリの設定

en: Set Icon...
ja: アイコンを設定

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Show Location
ja: 在処を表示

en: Remove Item(s)
ja: アイテムを削除

en: Nothing
ja: 有りません

en: The label must contain at least one character!
ja: ラベルは最低１文字以上でなければいけません！

en: The location must contain at least one character!
ja: アイテムの在処は最低１文字以上でなければいけません！

en: You must first select some items to remove
ja: 先に削除するアイテムを選択する必要が有ります

en: You must open the menu over an item
ja: アイテムの上でメニューを開く必要が有ります

en: You can only set the run action for a regular file
ja: ファイルには形式ごとに対応アプリを登録できます

en: Clicking the icon opens:
ja: アイコンクリックで開くファイル:

en: The text displayed under the icon is:
ja: アイコンの下に表示するテキスト:

en: Refresh
ja: 表示更新

en: Name:
ja: 名前:

en: Error:
ja: エラー:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Change time:
ja: 最終変更日時:

en: Modify time:
ja: 最終更新日時:

en: Access time:
ja: 最終アクセス日時:

en: Permissions:
ja: パーミッション:

en: Type:
ja: 形式:

en: Run action:
ja: 対応アプリ:

en: file(1) says...
ja: このファイルは...

en: <nothing yet>
ja: <まだなにも>

en: file(1) says... %s
ja: ファイル(1)は... %s

en: Symbolic link to %s
ja: %s へのシンボリックリンク

en: Symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: ROX application
ja: ROX アプリケーション

en: Mount point
ja: マウントポイント

en: Copyright (C) 2002 Thomas Leonard.
    ROX-Filer comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    to the extent permitted by law.
    You may redistribute copies of ROX-Filer
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
ja: Copyright (C) 2002 Thomas Leonard.
    ROX-Filer は全くの無保証です,
    あなたは GNU General Public License に基づき
    ROX-Filerのコピーを再分配することが出来ます
    
    この件に関するより詳しい情報はファイル'COPYING'をご覧下さい

en: Try `ROX-Filer/AppRun --help' for more information.
ja: 詳細は '/usr/apps/ROX-Filer/AppRun --help'で.

en: Try `ROX-Filer/AppRun -h' for more information.
ja: 詳細は `/usr/apps/ROX-Filer/AppRun -h' で.

en: NOTE: Your system does not support long options - 
    you must use the short versions instead.
ja: 注: あなたのシステムではロングオプションは無効です 
    ショートバージョンを使用する必要が有ります

en: Usage: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Open each directory or file listed, or the current working
    directory if no arguments are given.
    
      -b, --bottom=PANEL	open PAN as a bottom-edge panel
      -c, --client-id=ID	used for session management
      -d, --dir=DIR		open DIR as directory (not application)
      -D, --close=DIR	close DIR and its subdirectories
      -h, --help		display this help and exit
      -l, --left=PANEL	open PAN as a left-edge panel
      -m, --mime-type=FILE	print MIME type of FILE and exit
      -n, --new		start a new filer, even if already running
      -o, --override	override window manager control of panels
      -p, --pinboard=PIN	use pinboard PIN as the pinboard
      -r, --right=PANEL	open PAN as a right-edge panel
      -R, --RPC		invoke method call read from stdin
      -s, --show=FILE	open a directory showing FILE
      -t, --top=PANEL	open PANEL as a top-edge panel
      -u, --user		show user name in each window 
      -v, --version		display the version information and exit
      -x, --examine=FILE	FILE has changed - re-examine it
    
    The latest version can be found at:
    	http://rox.sourceforge.net
    
    Report bugs to <tal197@users.sourceforge.net>.
ja: 使い方: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    指定されたファイル(ディレクトリ)を開きます。指定が無い場合は
    カレントディレクトリを開きます。
    
      -b, --bottom=PANEL	画面の下端に'PANEL'(という名の)パネルを表示
      -c, --client-id=ID	セッションマネージメントを適用
      -d, --dir=DIR		'DIR' をディレクトリとして開く (not application)
      -D, --close=DIR	'DIR' と そのサブディレクトリを閉じる
      -h, --help		このヘルプを表示して終了
      -l, --left=PANEL	画面の左端に'PANEL'(という名の)パネル を表示
      -m, --mime-type=FILE	'FILE'のMIME形式を表示して終了
      -n, --new		既に起動中でも新規に ROX を起動
      -o, --override	ウィンドウ・マネージャーのパネル制御をオーバーライド
      -p, --pinboard=PIN	'PIN'(という名の)ピンボードを使用
      -r, --right=PANEL	画面の右端に'PANEL'(という名の)パネル を表示
      -R, --RPC		標準入力から呼び出し方法を読み取る
      -s, --show=FILE	'FILE'表示の為にディレクトリを開く
      -t, --top=PANEL	画面の上端に'PANEL'(という名の)パネルを表示
      -u, --user		ウィンドウ毎にユーザー名を表示
      -v, --version		バージョン情報を表示して終了
      -x, --examine=FILE	変更された'FILE'を再検査
    
    最新バージョンは以下の URL に有ります
    	http://rox.sourceforge.net
    
    バグ報告は <tal197@users.sourceforge.net> へ

en: Running as user '%s'
ja: ユーザー '%s' で起動

en: features set at compile time
ja: コンパイル時の特性

en: No (incompatible with Large File Support)
ja: いいえ (incompatible with Large File Support)

en: No (couldn't find a valid libvfs)
ja: いいえ (couldn't find a valid libvfs)

en: No (using Gtk+-1.2 instead)
ja: いいえ (using Gtk+-1.2 instead)

en: Yes (using Gtk+-2.0)
ja: はい (using Gtk+-2.0)

en: Yes (using libpng)
ja: はい (using libpng)

en: No (needs libpng or Gtk+-2.0)
ja: いいえ (needs libpng or Gtk+-2.0)

en: No (needs libiconv or Gtk+-2.0)
ja: いいえ (needs libiconv or Gtk+-2.0)

en: Display
ja: 表示

en: Huge Icons
ja: 特大アイコン

en: Large Icons
ja: 大きいアイコン

en: Small Icons
ja: 小さいアイコン

en: Huge, With...
ja: 特大アイコン　&

en: Summary
ja: サマリ

en: Sizes
ja: サイズ

en: Type
ja: タイプ

en: Times
ja: 時刻

en: Large, With...
ja: 大アイコン　　&

en: Small, With...
ja: 小アイコン　　&

en: Sort by Name
ja: 名前でソート

en: Sort by Type
ja: タイプでソート

en: Sort by Date
ja: 日付でソート

en: Sort by Size
ja: サイズでソート

en: Show Hidden
ja: 隠しファイルを表示

en: Show Thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: Copy...
ja: コピー

en: Rename...
ja: リネーム

en: Link...
ja: リンク

en: Unzip
ja: zip を展開

en: Untar
ja: tar を展開

en: Send To...
ja: アプリに送る

en: Select
ja: 撰択

en: Select All
ja: 全て撰択

en: Clear Selection
ja: 撰択をキャンセル

en: Invert Selection
ja: 撰択を反転

en: Select If...
ja: 条件付選択

en: New
ja: 新規

en: Blank file
ja: 空のファイル

en: Xterm Here
ja: ここで X-term を起動

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Parent, New Window
ja: 親ディレクトリを新規ウィンドウで

en: Parent, Same Window
ja: 親ディレクトリを同じウィンドウで

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: Resize Window
ja: ウィンドウをリサイズ

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Enter Path...
ja: パス入力...

en: Shell Command...
ja: シェルコマンド...

en: Show ROX-Filer Help
ja: ROX-Filer Helpをみる

en: Relative link
ja: 相対リンク

en: If on, the symlink will store the path from the symlink to the target file. Use this if the symlink and the target will be moved together.
    If off, the path from the root directory is stored - use this if the symlink may move but the target will stay put.
ja: 'ON'の場合、シンボリックリンクはターゲットからの相対パスを保持します。
    リンク、ターゲットを共に移動するような場合は'ON'にして下さい。
    'OFF'の場合,'/'からの絶対パスが保持されます。シンボリックリンクのみを
    移動し、ターゲットは移動しないような場合は'OFF'にして下さい。

en: You should Shift+Menu click over a file to send it somewhere
ja: 何れかのアプリに送るにはファイル上で Shift を押しながら クリックして下さい

en: Next Click
ja: 次のクリック

en: %d items
ja: %d アイテム

en: Unmount
ja: アンマウント

en: Mount
ja: マウント

en: Show Target
ja: ターゲットを表示

en: Look Inside
ja: 内容を見る

en: Open As Text
ja: テキストとして開く

en: New pathname is not absolute
ja: 新パス名は絶対パスでは有りません

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: NewDir
ja: 新規Dir

en: Error creating '%s': %s
ja: 作成エラー '%s': %s

en: New File
ja: 新規ファイル

en: NewFile
ja: 新規ファイル

en: Error creating file: could not find the template for %s
ja: ファイル作成エラー: %s のテンプレートが見付かりません

en: The `Send To' menu provides a quick way to send some files to an application. The applications listed are those in the following directories:
    
    %s
    %s
    The `Send To' menu may be opened by Shift+Menu clicking over a file.
ja: 'アプリに送る'メニューは、ファイル(複数可)を指定アプリで迅速に開く方法です。以下の専用ディレクトリに登録されたアプリが 'アプリに送る'メニューで使用可能です:
    
    %s
    %s
    
    「`アプリに送る'メニューはファイル上で'Shift+右クリック' すれば単独で開けられます」

en: I'll show you your SendTo directory now; you should symlink (Ctrl+Shift drag) any applications you want into it.
ja: OK を押せば '送る' 専用ディレクトリを開きます。登録したいアプリをそこへ Ctrl+Shift+ ドラッグ & ドロップして下さい(シンボリックリンクを作成できます)

en: Your CHOICESPATH variable setting prevents customisations - sorry.
ja: 環境変数 CHOICESPATH の設定がカスタマイズを妨げています．残念！

en: Customise
ja: 使い方

en: You can't open a second view onto this directory because the `Unique Windows' option is turned on in the Options window.
ja: 'ユニークウィンドウオプションが'ON'になっている為、同じディレクトリを 別ウィンドウで開くことは出来ません

en: fork: %s
ja: フォーク: %s

en: New window, as user...
ja: 新規ウィンドウ、ユーザとして

en: Browse as which user?
ja: どのユーザでブラウズしますか？

en: User:
ja: ユーザー:

en: Copy ... ?
ja: どれをコピー ... ?

en: Rename ... ?
ja: どれをリネーム ... ?

en: Symlink ... ?
ja: どれのシンボリックリンク ... ?

en: Shift Open ... ?
ja: どれをシフトオープン... ?

en: Help about ... ?
ja: どれのヘルプ ... ?

en: Examine ... ?
ja: どれの検査 ... ?

en: Set run action for ... ?
ja: どれの対応アプリを設定 ... ?

en: Set icon for ... ?
ja: どれのアイコンを設定 ... ?

en: Send ... to ... ?
ja: どれを送る ... ?

en: DELETE ... ?
ja: どれを削除 ... ?

en: Count the size of ... ?
ja: どれのサイズを計算 ... ?

en: Set permissions on ... ?
ja: どれのパーミッションを設定 ... ?

en: Search inside ... ?
ja: どの中を検索 ... ?

en: Look inside ... ?
ja: どの中を見ますか ... ?

en: You cannot do this to more than one item at a time
ja: 同時に複数アイテムに対しては行えません

en: Rename
ja: リネーム

en: Symlink
ja: シンボリックリンク

en: Select If:
ja: 選択条件:

en: Enter the name of a file and I'll display it for you. Press Tab to fill in the longest match. Escape to close the minibuffer.
ja: 入力されたファイル名を表示します。タブキーによる補完が可能です。 ミニバッファの使用を中断するには'Escape'キーを押して下さい。

en: Enter a shell command to execute. Click on a file to add it to the buffer.
ja: シェルコマンドを入力して下さい。 ファイルを選択して置けばミニバッファに反映できます

en: Failed to create child process
ja: 子プロセスを作成出来ませんでした

en: Invalid Find condition
ja: 無効な検索条件です

en: ROX-Filer options
ja: ROX-Filer オプション

en: Choices will be saved as %s
ja: 選択内容は %s として保存されます

en: Choices saving is disabled by CHOICESPATH variable
ja: 選択内容の保存は、環境変数 CHOICESPATH で無効になります。

en: Save
ja: 保存

en: Apply
ja: 適用

en: Missing '='
ja: '=' が見当たりません

en: Could not save options: %s
ja: オプションを保存できません: %s

en: Your old panel file has been converted to the new XML format.
ja: 旧パネル・ファイルは新しい XML フォーマットに変換されました。

en: Close panel?
ja: パネルを閉じますか?

en: You have tried to close a panel via the window manager - I usually find that this is accidental... really close?
ja: ウィンドウマネージャがパネルを閉じようとしています。多分何かのアクシデントと思われますが、本当にパネルを閉じますか？

en: Remove
ja: 削除

en: Missing < or > in panel config file
ja: 見当たりません < 又は > パネル設定ファイル内で

en: Error saving panel %s: %s
ja: パネル %s を保存できません: %s

en: Applet quit without ever creating a widget!
ja: アプレットはウィジェットを作成せず終了されました！

en: Another application is already managing the pinboard!
ja: 他のアプリケーションが既にピンボードを管理しています！

en: Your old pinboard file has been converted to the new XML format.
ja: 旧ピンボード・ファイルは新しい XML フォーマットに変換されました。

en: Missing '>' in icon label
ja: アイコンラベル内に '>' が見当たらない

en: Missing ',' after icon label
ja: アイコンラベルの後に ',' が見当たらない

en: Error saving pinboard %s: %s
ja: ピンボード %s を保存できません: %s

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Attempt to invoke unknown SOAP method '%s'
ja: 未知の SOAP メソッド '%s' の起動を試みます

en: Invalid .gmo translation file (too short): %s
ja: 無効な(短過ぎる) .gmo 転換ファイル: %s

en: Invalid .gmo translation file (GNU magic number not found): %s
ja: 無効な(GNU マジックナンバーの無い) .gmo 転換ファイル: %s

en: Program %s not found - deleted?
ja: プログラム  %s は見付かりません - 削除済？

en: File doesn't exist, or I can't access it: %s
ja: ファイルは存在しないかアクセス不能です: %s

en: I don't know how to open '%s'
ja: '%s' のオープン方法が不明です

en: Executable file:
    This is a file with an eXecute bit set - it can be run as a program.
ja: 実行可能ファイル:
    実行可能属性がセットされたファイルです - プログラムとして実行できます。

en: File:
    This is a data file. Try using the Info menu item to find out more...
ja: ファイル:
    データファイルです。詳細はメニューの'情報'で...

en: Mount point:
    A mount point is a directory which another filing system can be mounted on. Everything on the mounted filesystem then appears to be inside the directory.
ja: マウントポイント:
    マウントポイントは別のファイルシステムをマウントする為のディレクトリです マウントされたファイルシステムは、そのディレクトリ内に有るかのように見えます

en: Device file:
    Device files allow you to read from or write to a device driver as though it was an ordinary file.
ja: デバイスファイル:
    デバイスファイルは、通常ファイル同様のデバイスドライバへの読み書きを 可能にします。

en: Named pipe:
    Pipes allow different programs to communicate. One program writes data to the pipe while another one reads it out again.
ja: パイプ:
    パイプは異ったプログラム間での連絡を可能にします。プログラムの出力はパイプを 通じて別のプログラムに入力として渡されます

en: Socket:
    Sockets allow processes to communicate.
ja: ソケット:
    ソケットはプロセス間の通信を可能にします

en: Unknown type:
    I couldn't find out what kind of file this is. Maybe it doesn't exist anymore or you don't have search permission on the directory it's in?
ja: 未知のタイプ:
    種類が特定出来ないファイルです。すでに存在しないか、ユーザーに検索(読み出し) 権限のないディレクトリ内のファイルかも知れません

en: Could not send data to program: %s
ja: データをプログラムに送れません: %s

en: Could not read link: %s
ja: リンク先が読み出せません: %s

en: Broken symlink (or you don't have permission to follow it): %s
ja: こわれたシンボリックリンクです (又はユーザにリンクを辿る権限が与えられていません): %s

en: No run action specified for files of this type (%s/%s) - you can set a run action by choosing `Set Run Action' from the File menu, or you can just drag the file to an application
ja: 対応アプリはこのタイプには未設定です (%s/%s) - 対応アプリを設定するにはファイルメニューの'対応アプリの設定'で行えます。又、ファイルをアプリの アイコン上にドロップして開くことも可能です

en: Application:
    This is an application directory - you can run it as a program, or open it (hold down Shift while you open it). Most applications provide their own help here, but this one doesn't.
ja: アプリケーション:
    アプリケーションディレクトリです。プログラムとして実行することも、ディレクトリとして(シフトキーを押しながら)開くことも出来ます。多くのアプリはヘルプを備えて いますが これには有りません

en: Directory:
    This is a directory. It contains an index to other items - open it to see the list.
ja: ディレクトリ:
    ディレクトリです。ディレクトリは他のアイテムへの'見出し'を内部に 保持しています。 オープンすればその一覧を見ることが出来ます

en: Copy error
ja: コピーエラー

en: Close filer window
ja: ウィンドウを閉じます

en: Up
ja: 上位へ

en: Change to parent directory
ja: 親ディレクトリへ移動します

en: Home
ja: ホーム

en: Change to home directory
ja: ホームディレクトリへ移動します

en: Scan
ja: 再走査

en: Rescan directory contents
ja: ディレクトリ内を再走査します

en: Size
ja: サイズ

en: Change icon size
ja: アイコンサイズを変更します

en: Details
ja: 詳細表示

en: Show extra details
ja: 詳細な情報を表示/非表示します。

en: Hidden
ja: 隠しファイル

en: Show/hide hidden files
ja: 隠しファイルを表示/非表示します。

en: Show ROX-Filer help
ja: ROX-Filerのヘルプを表示します

en:  (%u hidden)
ja:  (%u hidden

en: items
ja: アイテム

en: item
ja: アイテム

en: No items%s
ja: アイテムなしs%s

en: %u selected (%s)
ja: 選択数 %u 個 (%s)

en: Missing MIME-type
ja: 不明な MIME 形式

en: Trailing chars after MIME-type
ja: MIME 形式の後に文字が付加されている

en: Sym link
ja: シンボリックリンク

en: Executable '%s' is world-writeable! Refusing to run. Please change the permissions now (this problem may have been caused by a bug in earlier versions of the filer).
    
    Having (non-symlink) run actions world-writeable means that other people who use your computer can replace your run actions with malicious versions.
    
    If you trust everyone who could write to these files then you needn't worry. Otherwise, you should check, or even just delete, all the existing run actions.
ja: '%s' は書き込み制限が有りません！実行しません。今すぐパーミッションを 調整して下さい。 (この問題は旧バージョンの ROX によるバグの可能性もあります)
    
    シンボリックリンクでない'対応アプリの設定'に書き込み制限が無い場合、他人により '対応アプリの設定'が悪意有る内容に書き換えられる畏れが有ります
    
    同じマシンを触る可能性がある人全員を信頼できるなら、心配する必要は有りません。 然しそうでない場合は、全ての'対応アプリの設定'を再チェックか削除する必要が 有ります。

en: Enter a shell command which will load "$1" into a suitable program. Eg:
    
    gimp "$1"
ja: "$1"を適切なプログラムに読み込むシェルコマンドを入力して下さい。例:
    
    gimp "$1"

en: You should drop a single (local) application onto the drop box - that application will be used to load files of this type in future
ja: ドロップ・ボックスにアプリをドラッグ&ドロップして下さい - その アプリが、今後このファイル形式にに対応したアプリとして設定されます

en: This is not a program! Give me an application instead!
ja: プログラムでは有りません！ 実行可能なアプリを指定して下さい。

en: Execute file
ja: 実行ファイル

en: No run action defined
ja: 対応アプリが設定されていません

en: Error in handler %s: %s
ja: ハンドラ %s にエラーが有ります: %s

en: Invalid application %s (bad AppRun)
ja: 無効なアプリケーション %s (bad AppRun)

en: Non-executable %s
ja: %s は実行不能です

en: Set run action
ja: 対応アプリの設定

en: Set default for all `%s/<anything>'
ja: `%s/<anything>'形式全般のデフォルト設定

en: Only for the type `%s/%s'
ja: `%s/%s'形式のみの設定

en: Currently %s
ja: 現在の %s

en: Drop a suitable
    application here
ja: 適切なアプリをここへ
    ドロップして下さい

en: OR
ja: 又は

en: Enter a shell command:
ja: シェルコマンドを入力して下さい:

en: A run action already exists and is quite a big program - are you sure you want to delete it?
ja: '対応アプリの設定'は存在し巨大なプログラムです - 本当に 削除してしまいますか？

en: Can't remove %s: %s
ja: %s を削除できません: %s

en: The pathname you gave does not exist. The icon has not been changed.
ja: 指定されたパスは存在しません。アイコンは変更されませんでした。

en: Unable to load image file -- maybe it's not in a format I understand, or maybe the permissions are wrong?
    The icon has not been changed.
ja: イメージファイルを読み込めません -- ROX では扱えない形式か パーミッションが適切でないかでしょう
    アイコンは変更されませんでした。

en: Set icon
ja: アイコンを設定

en: Set icon for all `%s/<anything>'
ja: `%s/<anything>'形式全般にアイコンを設定

en: Only for the file `%s'
ja: `%s'ファイルのみに設定

en: Drop an icon file here
ja: アイコンを、ここへ ドロップして下さい

en: Menu of directories previously used for icons
ja: 以前アイコンの設定に使用された ディレクトリ一覧を表示します

en: Enter the path of an icon file:
ja: アイコンファイルのパスを入力:

en: Remove custom icon
ja: カスタムアイコンを削除

en: Error saving %s: %s
ja: %s 保存エラー: %s

en: You should drop a single local icon file onto the drop box - that icon will be used for this file from now on.
ja: ドロップ・ボックスにアイコンをひとつドラッグ&ドロップして下さい - その アイコンが、今後このファイル用として設定されます

en: Enter the full path of a file that contains a valid image to be used as the icon for this file or directory.
ja: このファイル(ディレクトリ)用アイコンとして有効な画像ファイルを フルパスで入力して下さい

en: Setting icon disabled by CHOICESPATH
ja: 環境変数'CHOICESPATH'によりアイコン設定不能です

en: You have not yet set any special icons; therefore, I have no directories to show you
ja: 特殊アイコンは未設定です。このためディレクトリを表示できません。

en: Translation
ja: 言語選択

en: Display messages in...
ja: 表示言語の撰択...

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語 (繁体)

en: Chinese (simplified)
ja: 中国語 (簡体)

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: English (no translation)
ja: 英語 (翻訳無し)

en: French
ja: フランス語

en: German
ja: ドイツ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Use the LANG environment variable
ja: LANG 環境変数を摘要

en: Ignore case when sorting
ja: ソート時大文字/小文字を無視

en: If off: Ben, animal, zoo.
    If on: animal, Ben, zoo.
ja: 'ON’の場合のソート順：is,　ROX,　wonderful.
    'OFF'の場合のソート順：ROX,　is,　wonderful.

en: Directories always come first
ja: ディレクトリを前に表示

en: If this is on then directories will always appear before anything else, regardless of the sort type.
ja: 'ON'の場合ソート方式に拘わらず常にディレクトリを 他のファイルより前に表示します.

en: Large wrap width
ja: 大きなアイコンの時の折り返し幅

en: Text wider than this is broken onto two lines in Large Icons mode. In Huge Icons mode, text is wrapped when 50% wider than this.
ja: 大きなアイコンの時この幅より広いテキストは折り返します。 特大アイコンの時は これより 50% 広い幅で折り返します.

en: Max Small Icons width
ja: 小さなアイコンの時の最大表示幅

en: Maximum width for the text beside a Small Icon.
ja: 小さいアイコンの時のテキストの最大幅です。 (これより長いテキストは表示されません)

en: Inherit options from source window
ja: 元のウィンドウのオプションを継承

en: If this is on then display options for a new window are inherited from the source window if possible, otherwise they are set to the defaults below.
ja: 'ON'の場合新規ウィンドウは元ウィンドウの現在の表示オプションを継承します。 'OFF'の場合はデフォルト設定で新規ウィンドウを表示します

en: Default settings for new windows:
ja: 新規ウィンドウのデフォルト設定:

en: Icon size
ja: アイコンサイズ

en: No details
ja: 詳細表示無し

en: Sort by
ja: ソート条件

en: Date
ja: 日付

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示

en: If this is on then files whose names start with a dot are shown too, otherwise they are hidden.
ja: 'ON'の場合ドットで始まるの名前のファイル(隠しファイル)も表示、 'OFF'の場合は非表示です。

en: Show image thumbnails
ja: 画像ファイルをサムネイル表示

en: Load every image file and display it, scaled-down, in the filer window instead of the normal icon.
ja: 'ON'の場合画像ファイルは普通のアイコンの変わりに サムネイル(縮小画像)で表示します。.

en: Pinboard
ja: ピンボード

en: The pinboard is the desktop background.
    When the pinboard is turned on, you can drag files
    and applications onto it to create short-cuts to them.
    See the manual for information about using the pinboard.
ja: ピンボードはデスクトップ背景に付加される機能の事です。
    ピンボードを有効にすれば、ファイルやアプリをドラッグ＆ドロップして
    デスクトップ上にショートカットアイコンを置けるようになります。
    デスクトップアイコン機能が無いウィンドウ・マネージャー上で、特に
    効果的です。ピンボードの詳細情報についてはマニュアルをご覧下さい

en: Text style:
ja: ラベル文字スタイル

en: No background
ja: 下地無し

en: The text is drawn directly on the desktop background.
ja: 文字は直接デスクトップ背景に書かれます

en: Outlined text
ja: アウトライン文字

en: The text has a thin outline around each letter.
ja: 各文字は細い輪郭線で囲まれます

en: Rectangular background slab
ja: 長方形の下地

en: The text is drawn on a solid rectangle.
ja: 文字は長方形の下地の上に書かれます

en: Text colours:
ja: ラベル文字の色:

en: Foreground
ja: 前景色

en: Background
ja: 背景色

en: Single-click to open
ja: シングルクリックで開く

en: Clicking on an item opens it with this on. Hold down Control to select the item instead. If off, clicking once selects an item; double click to open things.
ja: 'ON'の場合、シングルクリックは選択ではなくアイテムをオープンします。 'OFF'の場合はシングルクリックで撰択、ダブルクリックでオープンとなります。

en: Keep icons within screen limits
ja: スクリーン範囲内にアイコンを維持

en: If this is set, pinboard icons are always kept completely within screen limits, including the label.
ja: 'ON'にすればピンボード(デスクトップ)アイコンはラベル文字を含め、常にデスクトップ画面内に収まるよう表示されます。

en: Icon grid step:
ja: アイコングリッド間隔:

en: Fine
ja: 精細

en: Use a 2-pixel grid for positioning icons on the desktop.
ja: アイコンを画面上の2ピクセル間隔のグリッド内に配置します。

en: Medium
ja: 普通

en: Use a 16-pixel grid for positioning icons on the desktop.
ja: アイコンを画面上の16ピクセル間隔のグリッド内に配置します。

en: Coarse
ja: 粗い

en: Use a 32-pixel grid for positioning icons on the desktop.
ja: アイコンを画面上の32ピクセル間隔のグリッド内に配置します。

en: Panels
ja: パネル

en: Panels are bars of icons that run along the side of the screen.
    See the manual for information about using panels.
ja: パネルは画面の端に沿って表示されるアイコンを置けるバーです
    パネルの詳細情報についてはマニュアルをご覧下さい

en: Image and text
ja: アイコンとラベル

en: Every panel icon is shown with an image and some text.
ja: 各パネルにはアイコンとそのラベル文字を表示します。

en: Image only for applications
ja: アプリの時はアイコンのみ

en: Applications have just an image, everything else has both an image and text.
ja: アプリケーションの場合はアイコンのみ、 その他の場合はアイコンとラベルを表示します。

en: Image only
ja: アイコンのみ

en: Only the image is shown.
ja: パネルにはアイコンのみを表示します

en: Action windows
ja: アクションウィンドウ

en: Action windows appear when you start a background
    operation, such as copying or deleting some files.
ja: アクションウィンドウはファイルのコピーや削除等のバックグラウンド
    作業を行うとき表示されます。

en: Auto-start (Quiet) these actions:
ja: 問い合わせ無しに行う操作:

en: Copy files without confirming first.
ja: ファイルのコピーを、確認無しで開始します。

en: Move files without confirming first.
ja: ファイルの移動を、確認無しで開始します

en: Create links to files without confirming first.
ja: リンクの作成を、確認無しで行いします

en: Delete files without confirming first.
ja: ファイルの削除を、確認無しで開始します

en: Mount and unmount filesystems without confirming first.
ja: マウント、アンマウントを、確認無しで行いします

en: Default settings:
ja: デフォルト設定:

en: Don't confirm deletion of non-writeable items.
ja: 書き込み可能属性の無いアイテムも確認無しで削除します

en: Don't display so much information in the message area.
ja: メッセージエリアに余分な情報を表示しません

en: Also change contents of subdirectories.
ja: サブディレクトリ内に付いても(再帰的に)同じ操作を行います

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Unshade the tools you want:
ja: 表示したいツールを選択:

en: Toolbar type
ja: ツールバーの形式

en: None
ja: なし

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Show totals of items
ja: アイテムの総数を表示

en: Show the number of items displayed in a filer window, as well as the number of hidden items (if any). When there's a selection, show the number of selected items and their combined size.
ja: ファイラーウィンドウ内のアイテムの総数を表示します。 隠しファイルが有る場合はその数も表示します。 選択されているファイルが有る場合は、そのアイテム数と 合計サイズを表示します

en: Filer windows
ja: ファイラーウィンドウ

en: Automatically resize filer windows...
ja: ファイラーウィンドウの自動リサイズ

en: ...never
ja: リサイズしない

en: You'll have to resize windows manually, using the window manager, the `Resize Window' menu entry or by double-clicking on the window background.
ja: ウィンドウのリザイズは自分で行うか、メニューの'ウィンドウをリサイズ ' を選ぶか、ファイラーウィンドウ背景のダブルクリックで行います。

en: ...when changing the display style
ja: 表示型式を変えた時

en: Changing the size of the icons or which details are displayed will resize the window for you.
ja: アイコンのサイズ変更や詳細表示形式を変更した時、 ウィンドウを自動的にリサイズします

en: ...always
ja: 常にリサイズ

en: The filer will resize windows whenever it seems useful (that is, when changing directory or display style).
ja: ディレクトリを変更又は表示形式を変更した時は常に、 適切な大きさにウィンドウを自動的にリサイズします

en: Window size limit
ja: 最大ウィンドウサイズ

en: The largest size, as a percentage of the screen size, that the auto-resizer will resize a window to.
ja: 自動リサイズ実行時の、ウィンドウの最大サイズを (画面サイズに対する割合'%'で)設定します。

en: Unique windows
ja: ユニーク ウィンドウ

en: If you open a directory and that directory is already displayed in another window, then this option causes the other window to be closed.
ja: 'ON'の場合、新たにオープンしたディレクトリウィンドウが、 既に別のウィンドウで開かれている場合、先に開かれている ウィンドウを閉じます

en: New window on button 1 (RISC OS style)
ja: 左クリックで新規ウィンドウ (RISC OS style)

en: Clicking with mouse button 1 (usually the left button) opens a directory in a new window with this turned on. Clicking with the button-2 (middle) will reuse the current window.
ja: 'ON'の場合、ディレクトリをマウスの第1ボタン(通常は左ボタン)で クリックすると新規ウィンドウで開き、第2ボタン(中ボタン)で クリックすると同一ウィンドウで開きます

en: Single-click navigation in filer windows
ja: ファイラーウィンドウでのシングルクリック・ナビゲーション

en: Beep if Tab-completion fails
ja: タブ補完に失敗した時ベルで知らせる

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if nothing happens (eg, because there are several possibilities and the next letter varies).
ja: 'パス入力'ミニバッファ内で、タブキーを押しても変化が無い (例：次の文字侯補が複数有る場合)時、ベルをならしてエラー を知らせます

en: Beep if there are several matches
ja: 複数の侯補が有る場合ベルで知らせる

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if there is more than one matching file, even though some more letters were added.
ja: 'パス入力'ミニバッファ内で、タブキーを押した時、文字入力を 追加しても複数のファイルに適合するような場合、ベルをならし て知らせます

en: Drag and Drop
ja: ドラッグ&ドロップ

en: Don't use hostnames
ja: ホスト名を使わない

en: Some older applications don't support XDND fully and may need to have this option turned on. Use this if dragging files to an application shows a + sign on the pointer but the drop doesn't work.
ja: 古いアプリで'XDND'を完全サポートしない物が有る場合、 'ON'にする必要が有ります。 ファイルをドラッグして、'+'マーク付きのポインタでアプリ にドロップしてもうまく行かない場合、これを試して下さい。

en: Allow dragging to icons in filer windows
ja: ファイラーウィンドウ内でのドラッグを有効にする

en: When this is on you can drag a file over a sub-directory or program in a filer window. The item will highlight when you do this and dropping the file will put it into that directory, or load it into the program.
ja: 'ON'にした場合、同じウィンドウ内のサブディレクトリやアプリへのファイルの ドラッグが可能になります。操作中ファイルは強調表示され、指定ディレクトリに コピー(又は移動かリンク作成)されるか、指定アプリで開かれます。

en: Directories spring open
ja: ディレクトリをスプリングオープン

en: This option, which requires the above option to be turned on too, causes the highlighted directory to 'spring open' after the file is held over it for a short while.
ja: このオプションは前項が'ON'の場合有効に出来ます。ドラッグし、 暫くディレクトリの上で保持すると、そのディレクトリが'跳ね開け'られます。

en: Spring delay
ja: スプリング遅延時間

en: This option sets how long, in ms, you must hold a file over a directory before it will spring open. The above option must be turned on for this to have any effect.
ja: ドラッグしたファイルでディレクトリを'スプリングオープンする為に 必要な'保持する時間'を(ミリセコンド単位で)設定します 'スプリングオープン'が'ON'の場合に有効です。

en: Dragging files with the middle mouse button...
ja: 中ボタンによるドラッグの設定

en: ... shows a menu of possible actions
ja: 可能なオプションを表示する

en: ... moves the files
ja: ファイルを移動する

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with the left button and holding down the Alt key
ja: 'ON'の場合は、オプションメニューを表示するには、 'Alt'キーを押しながら左ボタンでドラッグします

en: Menus
ja: メニュー

en: `Xterm Here' program:
ja: 使用する X-ターミナル

en: The program to launch when you choose `Xterm Here' from the menu.
ja: 'ここでX-termを起動'メニューで起動する プログラム(ターミナル)を指定して下さい

en: Set keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットの設定

en: To set a keyboard short-cut for a menu item:
    
    - Open the menu over a filer window,
    - Move the pointer over the item you want to use,
    - Press the key you want attached to it.
    
    The key will appear next to the menu item and you can just press that key without opening the menu in future.
ja: メニュー項目へのショートカットキーの設定法:
    
    - ファイラー上でメニューを開いて下さい
    - マウスポインタを、設定したい項目の所へ移動し
    - 割り当てたいキーを押して下さい
    
    次回からは割り当てたキーを押すことによりメニューを 開かずに(メニュー項目を)実行できます

en: Size of icons in menus
ja: メニューのアイコン・サイズ

en: No Icons
ja: アイコンなし

en: Same as current window
ja: 現ウィンドウと同じ

en: Same as default
ja: デフォルトと同じ

en: Menu on button 2 (RISC OS style)
ja: 中ボタンでメニュー (RISC OS style)

en: Use button 2, the middle button (click both buttons at once on two button mice), to pop up the menu. If off, use button 3 (right) instead.
ja: メニューのポップアップに第２ボタン(中ボタン)を使用 (2ボタンマウスの場合は左右同時に押す)します。 'OFF'の場合は、第３(右)ボタンでポップアップさせます

en: Types
ja: ファイル形式

en: Ignore eXecutable bit for known extensions
ja: 既知の拡張子の実行属性を無視

en: If a file has a known extension (eg '.gif') then ignore the executable bit. This is useful if you have files on a Windows-type filesystem which are being shown as executable programs.
ja: もしファイルが既知の拡張子(例:'.gif')の場合、実行属性は無視されます。 見掛けが実行属性を持つように見える'Windows形式'のファイルシステム上の ファイルにアクセスするような場合有効です。

en: Colour files based on their types
ja: ファイル形式ごとの表示色

en: Filenames (and details) are coloured according to the file's type.
ja: ファイル名(と詳細)は、ここで設定された色で表示されます。

en: Regular file
ja: 通常ファイル

en: Character device
ja: キャラクタデバイス

en: Block device
ja: ブロックデバイス

en: Executable file
ja: 実行可能ファイル

en: Application directory
ja: アプリケーションディレクトリ

en: Unknown type
ja: 未知のタイプ

en: Error
ja: エラー

en: Error, such as a symlink which points to a non-existant file, or a file which the filer does not have permission to examine.
ja: ターゲットの無いシンボリックリンク、またはROXには扱えない 属性等のエラーの有るファイルです。

en: The filer uses a set of rules to work out the correct MIME type
    for each regular file, and then chooses a suitable icon for that type.
    After editing the files, click the re-read button below, or restart the filer.
ja: ROX は、個々のファイルの適正なMIMEタイプを設定する為に、
    一定のルールを使用し、適切なアイコンを設定します。
    設定ファイル編集後、設定再読み込みボタンを押すか、又は
    ROX を再起動して下さい。

en: Show name-to-type rules
ja:  MIME形式を表示

en: Re-read files
ja:  設定再読込み

en: Use the 'Set Icon...' dialog box to set the icon for each type.
ja: 'アイコンを設定' ダイアログで，各形式用のアイコンを設定して下さい．
